صدی سه یعنی چه ؟

صدی سه یعنی چه ؟

احتمالاً شما هم با اصطلاح «صدی سه» روبرو شده اید، مثلاً می گویند «100 میلیون تومان قرض می دهم و صدی سه می گیرم» ! حالا سوال اینجاست که صدی سه یعنی چه ؟ در ادامه این مطلب از شادابتور با اصطلاح صدی سه آشنا می شویم.

صدی سه به زبان ساده

به صورت سنتی به سه درصد، می گویند صدی سه ! در واقع منظورشان این است که ماهی سه درصد سود می گیرند. در واقع نوعی اسکونت پول است که در بازار سنتی به این شکل محاسبه می کنند.

مثلاً اگر شما 100 میلیون تومان دریافت کنید، و صدی سه قرار باشد سود بدهید، باید ماهی سه میلیون تومان به او پرداخت کنید و هر زمان که اصل پول یعنی 100 میلیون تومان را پس دهد، دیگر لازم نیست صدی سه را پرداخت کنید.

این را هم بخوان :  املای صحیح نزار : نزار درست است یا نذار ؟ (درست بنویسیم)

حرام یا حلال !

اگر بخواهیم این را نوعی مضاربه بدانیم خب حلال است، ولی واقعیت این است که آن چه رایج است، این است که پول را قرض می دهند و اصطلاحاً صدی سه دریافت می کنند و این قطعاً مصداق ربا است و از نظر شرع اسلام حرام است.

صدی سه یعنی چه ؟

اسکونت چیست ؟

معنی اسکونت ! اصطلاح اسکونت پول ! اصطلاح رایجی در ایران است که از واژه فرانسوی Escompter گرفته شده است. حالا این که چرا سنتی های ایران از اصطلاح فرانسوی استفاده می کنند احتمالاً به تاریخ حضور فرانسوی ها در ایران برمیگردد که موضوع این مطلب ما نیست. اما نهایتا اینکه صدی سه میگیرم، یعنی 3% سود می گیرم و طبق توضیح بالا در اکثر مواقع حرام است مگر این که مضاربه باشد.

این را هم بخوان :  املای صحیح زغال : زغال صحیح است یا ذغال ؟ (درست بنویسیم)

صدی پنج !

طبیعتاً با همین توضیحی که دادیم، مفهوم صدی پنج هم قابل درک و یادگیری است. پس صدی پنج هم یعنی 5% !

You have probably encountered the term “one hundred and three”, for example, they say “I will lend 100 million tomans and I will get one hundred and three”! Now the question is, what does three hundred mean? In the continuation of this article, we will get acquainted with the term hundred percent from Shadabtor.

خلاصه
صدی سه یعنی چه ؟
عنوان نوشته
صدی سه یعنی چه ؟
توضیحات
صدی سه یعنی چه ؟ این اصطلاح بسیار رایج در بازار سنتی است که می گویند صدی سه میگیرم، این اصطلاح به معنای دریافت سود پول است، یعنی 3 درصد می گیرم.
نویسنده
منتشرکننده
Shadabtor
لوگو

درباره علیرضا (مدیر سایت)

علیرضا هستم، مدیر سایت شادابتور. علاقه مند به اینترنت و اهل مطالعه و البته کمی هم شوخ طبع ! موضوعات سلامتی و کمی طنز از زمینه های مورد علاقه من هست !

این را هم بخوان

لبخند با دندان سفید

سریع ترین راهکارهای سفید کردن دندان

یکی ازمواردی که توجه افراد را درحین برقراری ارتباط به خود جلب می کند زیبایی …

یک نظر

  1. این بازاریهای یک اصطلاحاتی دارند بعضی وقت ها که آدم میمونه. خب بگن 3 درصد در ماه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *