خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / سبک زندگی / تاثیر ورزش بر روی کنترل کلسترول خون

تاثیر ورزش بر روی کنترل کلسترول خون

تاثیر مثبت ورزش بر روی کنترل کلسترول خون و کاهش سکته قلبی

« تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که ورزش های ایروبیک می تواند باعث افزایش کلسترول HDL (موسوم به‌کلسترول خوب) در سطح بدن شود، اگرچه تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که ورزش به‌تنهایی نمی تواند برای کنترل چربی بدن کافی باشد.
براساس تحقیقات جدید دانشمندان ورزش های هوازی مثل پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا، به‌مدت حداقل دو بار در تایم های یک ساعته یا چهار بار در تایم نیم ساعته طی یک هفته می تواند میزان HDL خون را افزایش دهد.
براساس تحقیقاتی که پزشکان در دانشگاه توکیو در ژاپن انجام دادند و طی آن نتایج ۲۵ کار پژوهشی روی ارتباط ورزش و میزان کلسترول HDL خون بررسی شد مشخص شد که ورزش هوازی به‌مدت حداقل دو ساعت در هفته می تواند میزان HDL خون را افزایش دهد. در مجموع در این مطالعات بیش از هزار و چهارصد نفر – زن و مرد – مورد بررسی قرار گرفتند. در این تحقیق افراد به‌سه گروه مختلف تقسیم شدند، اول گروهی که طی هفته سه یا چهار بار بین نیم تا یک ساعت ورزش های مختلف هوازی انجام می دادند، دوم گروهی که میزان ورزش هفتگی آنها کمتر از یک ساعت بود و سوم گروهی که تقریباً هیچ ورزشی انجام نمی دادند، در نهایت پس از هشت تا دوازده هفته تمرینات مشخص شد افرادی که ورزش منظم پس از دو ساعت در هفته داشتند افزایش نسبی کلسترول HDL داشتند که در دو گروه دیگر این مساله دیده نشد.افزایش کلسترول HDL برخلاف کلسترول LDL یک حسن محسوب می شود و در واقع مساله مهم در مورد چربی ها نسبت میان کلسترول HDL و کلسترول LDL است و اگر افزایش HDL باعث بهبود این نسبت شود خطر سکته قلبی و بیماری های قلبی کاهش می یابد.
براساس نتایج تحقیقات گروه پزشکی قلبی سانفرانسیسکو افزایش HDL و کاهش نسبت LDL به‌HDL می تواند ۵ درصد حملات قلبی در مردان و ۷ درصد حملات قلبی در زنان را کاهش دهد. در حال حاضر در بسیاری از نقاط جهان افراد به‌دلیل مشکلات مختلف نمی توانند زمان های زیادی را به‌ورزش اختصاص دهند اما دکتر یانکی کایامادا پزشک ارشد این تحقیقات می گوید حتی مدت کوتاه ورزش کردن، حتی یک تمرین پانزده دقیقه، به‌صورتی که هر روز باشد، یا زمان بیشتر مثلاً سی دقیقه سه یا چهار بار در هفته می تواند تاثیرات بسیار مثبتی روی سلامتی افراد داشته باشد و باعث کاهش احتمال بیماری های قلبی در آنها شود. دکتر کایامادا می گوید بیشترین تاثیر افزایش HDL در افرادی است که اضافه وزن ندارند و رژیم های غذایی مناسبی دارند ».

فروشگاه کاندوم

درباره مرجان

مرجان هستم، نویسنده شادابتور. علاقه مندان به طراحی سایت و اینترنت و خصوصاً وبگردی. نظراتتون را در مورد نوشته های من ارسال کنید.

این را هم بخوان

راز پیر نشدن نیکی کریمی

تصاویر نیکی کریمی و راز پیر نشدن نیکی کریمی

نیکی کریمی از بازیگران تقریباً با سابقۀ سینمای ایران است، او که در دهه ۶۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *